

Quantity
Price
Total price
1
$2.1510
$2.1510
10
$1.9350
$19.3500
25
$1.8270
$45.6750
100
$1.5570
$155.7000
250
$1.4580
$364.5000
500
$1.2780
$639.0000
1000
$1.0620
$1,062.0000
3000
$0.9810
$2,943.0000
6000
$0.9450
$5,670.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 14-VDFN Exposed Pad |
| Voltage - Output | 0V ~ 63V |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Number of Outputs | 1 |
| Frequency | 100kHz ~ 2.2MHz |
| Type | DC DC Regulator |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Applications | Backlight, Lighting |
| Current - Output / Channel | 4A |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Topology | Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) |
| Supplier Device Package | 14-VSON (4.5x3) |
| Dimming | Analog, PWM |
| Voltage - Supply (Min) | 4.5V |
| Voltage - Supply (Max) | 65V |