

Quantity
Price
Total price
1
$0.8010
$0.8010
10
$0.7110
$7.1100
25
$0.6660
$16.6500
100
$0.5400
$54.0000
250
$0.5040
$126.0000
500
$0.4320
$216.0000
1000
$0.3420
$342.0000
3000
$0.3150
$945.0000
6000
$0.2880
$1,728.0000
15000
$0.2790
$4,185.0000
30000
$0.2700
$8,100.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Open Drain |
| Package / Case | 14-WFDFN Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Logic Type | Inverter |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Current - Output High, Low | -, 8mA |
| Number of Inputs | 6 |
| Supplier Device Package | 14-WQFN (3x2.5) |
| Input Logic Level - High | 1.1V ~ 2V |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 0.85V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 9.4ns @ 5V, 50pF |
| Grade | Automotive |
| Number of Circuits | 6 |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Qualification | AEC-Q100 |