

Quantity
Price
Total price
1
$0.4680
$0.4680
10
$0.4050
$4.0500
25
$0.3780
$9.4500
100
$0.2970
$29.7000
250
$0.2790
$69.7500
500
$0.2340
$117.0000
1000
$0.1800
$180.0000
3000
$0.1530
$459.0000
6000
$0.1440
$864.0000
15000
$0.1260
$1,890.0000
30000
$0.1260
$3,780.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 14-WFDFN Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Logic Type | OR Gate |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 1.6V ~ 5.5V |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Number of Inputs | 2 |
| Supplier Device Package | 14-WQFN (3x2.5) |
| Input Logic Level - High | 1.1V ~ 2V |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 0.85V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 8ns @ 5V, 50pF |
| Grade | Automotive |
| Number of Circuits | 4 |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Qualification | AEC-Q100 |