
Quantity
Price
Total price
1
$0.8190
$0.8190
10
$0.7290
$7.2900
25
$0.6930
$17.3250
100
$0.5670
$56.7000
250
$0.5310
$132.7500
500
$0.4680
$234.0000
1000
$0.3690
$369.0000
2500
$0.3510
$877.5000
5000
$0.3330
$1,665.0000
12500
$0.3150
$3,937.5000
25000
$0.3060
$7,650.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALS |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Complementary |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Function | Parallel or Serial to Serial |
| Logic Type | Shift Register |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Number of Bits per Element | 8 |