
Quantity
Price
Total price
1
$1.8990
$1.8990
10
$1.6110
$16.1100
25
$1.4850
$37.1250
50
$1.3320
$66.6000
100
$1.1070
$110.7000
250
$1.0710
$267.7500
500
$1.0080
$504.0000
1000
$0.9450
$945.0000
2000
$0.9450
$1,890.0000
4000
$0.9180
$3,672.0000
6000
$0.8820
$5,292.0000
10000
$0.8370
$8,370.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | PowerStor (Eaton) |
| Series | SD6030 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±30% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 24mOhm Max |
| Current - Saturation (Isat) | 2.4A |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Inductance | 3.3 µH |
| Current Rating (Amps) | 3.54 A |