

Quantity
Price
Total price
1
$0.2610
$0.2610
10
$0.1710
$1.7100
50
$0.1260
$6.3000
100
$0.1080
$10.8000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Elna America |
| Series | RVT |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Applications | General Purpose |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.5Ohm @ 100kHz |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 125°C |
| Surface Mount Land Size | 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.240" (6.10mm) |
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 81 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 81 mA @ 100 kHz |