
Quantity
Price
Total price
1
$1.3950
$1.3950
10
$1.2510
$12.5100
25
$1.1790
$29.4750
80
$1.0080
$80.6400
230
$0.9450
$217.3500
490
$0.8280
$405.7200
980
$0.6840
$670.3200
2450
$0.6390
$1,565.5500
4900
$0.6120
$2,998.8000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Intersil (Renesas Electronics Corporation) |
| Series | RL78/G16 |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Speed | 16MHz |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| Core Processor | RL78 |
| Data Converters | A/D 11x8/10b |
| Core Size | 16-Bit |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.4V ~ 5.5V |
| Connectivity | CSI, I2C, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Capacitive Touch, POR, PWM, Voltage Detect, WDT |
| Supplier Device Package | 24-HWQFN (4x4) |
| Number of I/O | 21 |