
Quantity
Price
Total price
1
$3.0870
$3.0870
10
$2.3670
$23.6700
50
$2.1780
$108.9000
100
$1.8000
$180.0000
500
$1.4490
$724.5000
1000
$1.2690
$1,269.0000
2500
$1.2240
$3,060.0000
5000
$1.1790
$5,895.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nichicon |
| Series | PCM |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Polymer |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Applications | Automotive |
| Ratings | AEC-Q200 |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 25mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 125°C |
| Surface Mount Land Size | 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.413" (10.50mm) |
| Capacitance | 120 µF |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 125 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.5 A @ 100 kHz |