Quantity
Price
Total price
1
$1.4220
$1.4220
10
$1.2780
$12.7800
25
$1.2060
$30.1500
100
$1.0260
$102.6000
250
$0.9630
$240.7500
500
$0.8460
$423.0000
1000
$0.7020
$702.0000
2000
$0.6480
$1,296.0000
6000
$0.6300
$3,780.0000
10000
$0.6030
$6,030.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | POR |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type | Push-Pull |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | I2C, SMBus |
| Number of I/O | 8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 5.5V |
| Clock Frequency | 400 kHz |
| Interrupt Output | Yes |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Current - Output Source/Sink | 10mA, 25mA |
| DigiKey Programmable | Not Verified |