

Quantity
Price
Total price
1
$4.1490
$4.1490
10
$3.6360
$36.3600
25
$3.2400
$81.0000
50
$3.0510
$152.5500
100
$2.9790
$297.9000
300
$2.8530
$855.9000
500
$2.3310
$1,165.5000
1000
$2.0070
$2,007.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Piher Sensing Systems, an Amphenol company |
| Series | PC-16 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Resistance (Ohms) | 10k |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W |
| Tolerance | ±20% |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Solder Lug |
| Bushing Thread | M10 x 0.75 |
| Actuator Length | 0.591" (15.00mm) |
| Actuator Type | Knurled |
| Built in Switch | None |
| Actuator Diameter | 0.236" (6.00mm) |
| Resistive Material | Carbon |
| Taper | Linear |
| Rotation | 300° |
| Size - Body | Rectangular - 0.709" x 0.630" Face (18.00mm x 16.00mm) |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 1 |