

Quantity
Price
Total price
1
$3.3120
$3.3120
10
$2.8980
$28.9800
25
$2.5830
$64.5750
50
$2.4300
$121.5000
100
$2.3760
$237.6000
300
$2.2770
$683.1000
500
$1.8630
$931.5000
1000
$1.6020
$1,602.0000
5000
$1.4490
$7,245.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Piher Sensing Systems, an Amphenol company |
| Series | PC-16 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Resistance (Ohms) | 10k |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W |
| Tolerance | ±20% |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Solder Lug |
| Bushing Thread | M7 x 0.75 |
| Actuator Length | 0.748" (19.00mm) |
| Actuator Type | Knurled |
| Built in Switch | None |
| Actuator Diameter | 0.236" (6.00mm) |
| Resistive Material | Carbon |
| Taper | Linear |
| Rotation | 300° |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 1.0 |