

Quantity
Price
Total price
1
$26.2440
$26.2440
15
$24.6060
$369.0900
30
$20.2320
$606.9600
60
$17.4960
$1,049.7600
105
$16.9470
$1,779.4350
255
$15.8580
$4,043.7900
510
$14.6520
$7,472.5200
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Sfernice |
| Series | P11H |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Resistance (Ohms) | 220k |
| Power (Watts) | 0.56W |
| Tolerance | ±10% |
| Features | High Torque |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C |
| Adjustment Type | Top Adjustment |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | PC Pins |
| Bushing Thread | 3/8-32 |
| Actuator Length | 0.750" (19.05mm) |
| Actuator Type | Flatted |
| Built in Switch | None |
| Actuator Diameter | 0.250" (6.35mm) |
| Resistive Material | Cermet |
| Taper | Linear |
| Rotation | 300° |
| Size - Body | Rectangular - 0.540" x 0.504" Face (13.60mm x 12.80mm) |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 1 |