

Quantity
Price
Total price
1
$26.8110
$26.8110
10
$24.7230
$247.2300
30
$23.6160
$708.4800
120
$21.1140
$2,533.6800
270
$20.1420
$5,438.3400
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply, Analog | ±11.4V ~ 16.5V |
| Settling Time | 4µs (Typ) |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Architecture | R-2R |
| Number of D/A Converters | 2 |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Differential Output | No |
| DigiKey Programmable | Not Verified |