

Quantity
Price
Total price
1
$197.1900
$197.1900
10
$184.8600
$1,848.6000
25
$175.6170
$4,390.4250
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Multi-Tech Systems, Inc. |
| Series | SocketModem® Cell |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Module |
| Mounting Type | Through Hole |
| Frequency | 700MHz, 800MHz, 850MHz, 900MHz, 1.7GHz, 1.8GHz, 1.9GHz, 2.1GHz, 2.3GHz, 2.5GHz, 2.6GHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 3.3V ~ 5V |
| Data Rate | 150Mbps |
| Protocol | 4G LTE CAT-4 (AT&T/Verizon) |
| Current - Receiving | 46mA |
| Current - Transmitting | 46mA |
| Antenna Type | Antenna Not Included, U.FL |
| RF Family/Standard | Cellular |
| Serial Interfaces | USB |
| DigiKey Programmable | Not Verified |