

Quantity
Price
Total price
1
$1.3950
$1.3950
10
$1.1430
$11.4300
100
$0.8910
$89.1000
500
$0.7560
$378.0000
1000
$0.6120
$612.0000
2000
$0.5760
$1,152.0000
5000
$0.5490
$2,745.0000
10000
$0.5220
$5,220.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Micro Commercial Components (MCC) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Type | N-Channel |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9A (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 960mOhm @ 1.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 113W (Tj) |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Supplier Device Package | TO-220AB (H) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 10.6 nC @ 10 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 383 pF @ 30 V |