
Quantity
Price
Total price
1
$0.2880
$0.2880
10
$0.2340
$2.3400
25
$0.1980
$4.9500
100
$0.1080
$10.8000
250
$0.0990
$24.7500
500
$0.0810
$40.5000
1000
$0.0540
$54.0000
3000
$0.0540
$162.0000
6000
$0.0450
$270.0000
15000
$0.0360
$540.0000
30000
$0.0360
$1,080.0000
75000
$0.0360
$2,700.0000
150000
$0.0270
$4,050.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Sanyo Semiconductor/onsemi |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Open Drain |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Type | NAND Gate |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Current - Output High, Low | -, 8mA |
| Number of Inputs | 2 |
| Supplier Device Package | SC-88A (SC-70-5/SOT-353) |
| Input Logic Level - High | 1.5V ~ 3.85V |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.65V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |
| Number of Circuits | 1 |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |