

Quantity
Price
Total price
1
$2.9520
$2.9520
10
$2.2140
$22.1400
25
$1.9620
$49.0500
50
$1.8720
$93.6000
100
$1.8180
$181.8000
500
$1.5210
$760.5000
1000
$1.4220
$1,422.0000
2500
$1.3770
$3,442.5000
5000
$1.3230
$6,615.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Shutdown Mode |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Output Type | Analog Voltage |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Sensor Type | Analog, Local |
| Resolution | 10mV/°C |
| Supplier Device Package | SOT-6 |
| Test Condition | 25°C (-40°C ~ 125°C) |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±1.2°C (±5°C) |
| Sensing Temperature - Local | -40°C ~ 125°C |