

Quantity
Price
Total price
1
$30.8970
$30.8970
10
$28.4940
$284.9400
30
$27.2160
$816.4800
100
$24.3270
$2,432.7000
250
$23.2110
$5,802.7500
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 40-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Type | ADC |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 7V |
| Resolution (Bits) | 3.5 Digit |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Supplier Device Package | 40-PDIP |
| Number of Channels | 2 |