

Quantity
Price
Total price
1
$4.8960
$4.8960
10
$4.3920
$43.9200
25
$4.1490
$103.7250
100
$3.6000
$360.0000
250
$3.4110
$852.7500
500
$3.0600
$1,530.0000
1000
$2.5830
$2,583.0000
2000
$2.4570
$4,914.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Alarm, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Watchdog Timer |
| Package / Case | 18-SOX, 18-SOIC with Crystal (7.5mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Size | 7B |
| Interface | SPI |
| Type | Clock/Calendar |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Supplier Device Package | 18-SOX |
| Voltage - Supply, Battery | 1.8V ~ 5.5V |
| Current - Timekeeping (Max) | 10µA @ 5.5V |
| DigiKey Programmable | Not Verified |