

Quantity
Price
Total price
1
$9.4140
$9.4140
10
$8.5050
$85.0500
25
$8.1090
$202.7250
100
$7.0380
$703.8000
250
$6.7230
$1,680.7500
500
$6.1290
$3,064.5000
1000
$5.3370
$5,337.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Frequency | 15MHz |
| Type | Counter/Timer Circuit (CTC), Binary |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2V ~ 16V |
| Count | 1 ~ 255 |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Current - Supply | 700 µA |