
Quantity
Price
Total price
1
$4.7610
$4.7610
10
$4.2390
$42.3900
25
$4.0500
$101.2500
100
$3.7800
$378.0000
250
$3.6090
$902.2500
800
$3.4830
$2,786.4000
1600
$3.3660
$5,385.6000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | GeneSiC Semiconductor |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0 ns |
| Technology | SiC (Silicon Carbide) Schottky |
| Capacitance @ Vr, F | 361pF @ 1V, 1MHz |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A |
| Supplier Device Package | TO-263-7 |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1700 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8 V @ 5 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20 µA @ 1700 V |