
Quantity
Price
Total price
1
$1.0350
$1.0350
10
$0.9270
$9.2700
25
$0.8820
$22.0500
100
$0.7200
$72.0000
250
$0.6750
$168.7500
500
$0.5940
$297.0000
1000
$0.4680
$468.0000
2500
$0.4410
$1,102.5000
5000
$0.4140
$2,070.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Diotec Semiconductor |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 4-ESIP |
| Mounting Type | Through Hole |
| Diode Type | Single Phase |
| Operating Temperature | -50°C ~ 150°C (TJ) |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | 4-SIL |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 800 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.3 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05 V @ 2 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 800 V |