Quantity
Price
Total price
1
$10.8540
$10.8540
30
$8.7840
$263.5200
120
$8.2710
$992.5200
510
$7.4970
$3,823.4700
1020
$6.8760
$7,013.5200
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Sanyo Semiconductor/onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-247-3 Variant |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Input Type | Standard |
| Reverse Recovery Time (trr) | 307.3 ns |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2V @ 15V, 140A |
| Supplier Device Package | TO-247-3 |
| IGBT Type | Field Stop |
| Td (on/off) @ 25°C | 59.2ns/249.6ns |
| Switching Energy | 4.7mJ (on), 2.3mJ (off) |
| Test Condition | 600V, 140A, 4.7Ohm, 15V |
| Gate Charge | 415.4 nC |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 280 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 560 A |
| Power - Max | 1150 W |