

Quantity
Price
Total price
1
$2.8890
$2.8890
10
$2.2140
$22.1400
50
$2.0340
$101.7000
100
$1.6920
$169.2000
500
$1.3590
$679.5000
1000
$1.1880
$1,188.0000
3000
$1.1430
$3,429.0000
6000
$1.1070
$6,642.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | SP-Cap KZ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Polymer |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Applications | General Purpose |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 9mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 5500 Hrs @ 125°C |
| Height - Seated (Max) | 0.091" (2.30mm) |
| Capacitance | 560 µF |
| Voltage - Rated | 2 V |
| Ripple Current @ High Frequency | 6.3 A @ 100 kHz |