
Quantity
Price
Total price
1
$0.7290
$0.7290
10
$0.6300
$6.3000
100
$0.4680
$46.8000
1000
$0.3330
$333.0000
5000
$0.3150
$1,575.0000
10000
$0.3060
$3,060.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Signal Transformer |
| Series | DRC-0807 |
| Package | Bag |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Shielding | Unshielded |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| DC Resistance (DCR) | 31mOhm Max |
| Q @ Freq | 20 @ 2.52MHz |
| Frequency - Self Resonant | 19MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 2.5A |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 1 kHz |
| Supplier Device Package | Radial, Vertical Cylinder |
| Height - Seated (Max) | 0.374" (9.50mm) |
| Inductance | 10 µH |
| Current Rating (Amps) | 2.2 A |