
Quantity
Price
Total price
1
$0.9000
$0.9000
10
$0.7650
$7.6500
25
$0.6930
$17.3250
50
$0.6480
$32.4000
100
$0.5400
$54.0000
250
$0.4950
$123.7500
850
$0.4410
$374.8500
1700
$0.4320
$734.4000
2550
$0.4140
$1,055.7000
5950
$0.4050
$2,409.7500
21250
$0.3870
$8,223.7500
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | PowerStor (Eaton) |
| Series | DR1040 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±30% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 9mOhm Max |
| Current - Saturation (Isat) | 7.8A |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) |
| Inductance | 2.5 µH |
| Current Rating (Amps) | 6.1 A |