

Quantity
Price
Total price
1
$4.1760
$4.1760
10
$3.1320
$31.3200
25
$2.7810
$69.5250
50
$2.6460
$132.3000
100
$2.5740
$257.4000
500
$2.1600
$1,080.0000
1000
$2.0160
$2,016.0000
3000
$1.9440
$5,832.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Allegro MicroSystems |
| Series | XtremeSense™ Crocus Technology |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Polarization | Bidirectional |
| Sensitivity | 333.3mV/mT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output | Ratiometric, Voltage |
| Frequency | DC ~ 1MHz |
| Accuracy | ±0.5% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.5V |
| Response Time | 300ns |
| Sensor Type | Magnetoresistive |
| Linearity | ±0.1% |
| For Measuring | AC/DC |
| Current - Supply (Max) | 9mA |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Number of Channels | 1 |