

Quantity
Price
Total price
1
$2.1330
$2.1330
10
$1.6380
$16.3800
50
$1.5030
$75.1500
100
$1.2510
$125.1000
900
$0.9450
$850.5000
1800
$0.8820
$1,587.6000
2700
$0.8460
$2,284.2000
5400
$0.8190
$4,422.6000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | CDA (Zhifengwei Technology) |
| Series | CHP-5.5V |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Radial, Can |
| Size / Dimension | 0.630" L x 0.315" W (16.00mm x 8.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Termination | PC Pins |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 300mOhm @ 1kHz |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Height - Seated (Max) | 0.610" (15.50mm) |
| Capacitance | 470 mF |
| Voltage - Rated | 5.5 V |