

Quantity
Price
Total price
1
$77.9850
$77.9850
10
$73.9620
$739.6200
25
$71.9460
$1,798.6500
100
$66.9150
$6,691.5000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 16 |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply, Analog | ±11.4V ~ 15.75V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Settling Time | 9µs |
| Supplier Device Package | 28-PLCC (11.51x11.51) |
| Architecture | String DAC |
| Number of D/A Converters | 1 |
| INL/DNL (LSB) | ±8 (Max), ±0.5 (Max) |
| Differential Output | No |
| DigiKey Programmable | Not Verified |