

Quantity
Price
Total price
1
$28.1250
$28.1250
10
$25.9380
$259.3800
25
$24.7680
$619.2000
80
$22.1490
$1,771.9200
230
$21.1320
$4,860.3600
440
$20.1060
$8,846.6400
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | iCMOS®, PulSAR® |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | True Bipolar |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 16 |
| Configuration | S/H-ADC |
| Data Interface | SPI, Parallel, DSP |
| Reference Type | External, Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Sampling Rate (Per Second) | 250k |
| Input Type | Differential |
| Number of Inputs | 1 |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Architecture | SAR |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |