
Quantity
Price
Total price
1
$107.8920
$107.8920
25
$97.1010
$2,427.5250
50
$90.6300
$4,531.5000
500
$87.3900
$43,695.0000
1000
$83.0700
$83,070.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | GE Capacitor |
| Series | - |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Package / Case | Radial, Can - QC Terminals |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Applications | Snubber |
| Lead Spacing | 0.810" (20.57mm) |
| Termination | Quick Connect, Disconnect |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - DC | 2000V (2kV) |
| Height - Seated (Max) | 2.940" (74.68mm) |
| Capacitance | 0.5 µF |
| Size / Dimension | 2.160" L x 1.310" W (54.86mm x 33.27mm) |