
Quantity
Price
Total price
1
$0.5850
$0.5850
10
$0.5040
$5.0400
25
$0.4680
$11.7000
100
$0.3780
$37.8000
250
$0.3510
$87.7500
500
$0.2970
$148.5000
1000
$0.2250
$225.0000
2500
$0.2070
$517.5000
5000
$0.1980
$990.0000
12500
$0.1800
$2,250.0000
25000
$0.1710
$4,275.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Logic Type | Binary Counter |
| Reset | Asynchronous |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Direction | Up |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Count Rate | 61 MHz |
| Number of Bits per Element | 8 |