
Quantity
Price
Total price
1
$0.4590
$0.4590
10
$0.3960
$3.9600
25
$0.3690
$9.2250
100
$0.2970
$29.7000
250
$0.2700
$67.5000
500
$0.2340
$117.0000
1000
$0.1800
$180.0000
2500
$0.1620
$405.0000
5000
$0.1530
$765.0000
12500
$0.1440
$1,800.0000
25000
$0.1350
$3,375.0000
62500
$0.1350
$8,437.5000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Logic Type | Binary Counter |
| Reset | Asynchronous |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Direction | Up |
| Trigger Type | Negative Edge |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Count Rate | 95 MHz |
| Number of Bits per Element | 14 |