
Quantity
Price
Total price
1
$0.3510
$0.3510
10
$0.2610
$2.6100
25
$0.2250
$5.6250
100
$0.1440
$14.4000
250
$0.1260
$31.5000
500
$0.0990
$49.5000
1000
$0.0720
$72.0000
3000
$0.0630
$189.0000
6000
$0.0630
$378.0000
15000
$0.0540
$810.0000
30000
$0.0450
$1,350.0000
75000
$0.0450
$3,375.0000
150000
$0.0450
$6,750.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74AHCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Output Type | Non-Inverted |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Function | Standard |
| Type | D-Type |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Current - Quiescent (Iq) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Clock Frequency | 90 MHz |
| Input Capacitance | 1.5 pF |
| Supplier Device Package | 5-TSSOP |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 8ns @ 5V, 50pF |
| Number of Bits per Element | 1 |