
Quantity
Price
Total price
1
$95.6250
$95.6250
10
$92.4390
$924.3900
25
$86.0580
$2,151.4500
50
$79.6860
$3,984.3000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Signal Transformer |
| Series | - |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Size / Dimension | 104.80mm L x 95.30mm W |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Type | Laminated Core |
| Weight | 7.7 lbs (3.5 kg) |
| Termination Style | Solder, Quick Connect |
| Primary Winding(s) | Single, Multiple Taps |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Power - Max | 224VA |
| Voltage - Isolation | 1500Vrms |
| Current - Output (Max) | Parallel 8A, Series 4A |
| Voltage - Primary | 105V, 115V, 125V |
| Height - Seated (Max) | 87.30mm |
| Voltage - Secondary (Full Load) | Parallel 28V, Series 56V |
| Center Tap | Yes |