
Quantity
Price
Total price
1
$0.8370
$0.8370
10
$0.6840
$6.8400
100
$0.5310
$53.1000
800
$0.4500
$360.0000
1600
$0.3690
$590.4000
2400
$0.3510
$842.4000
5600
$0.3330
$1,864.8000
20000
$0.3150
$6,300.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | SMC Diode Solutions |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Technology | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |
| Supplier Device Package | D2PAK |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 610 mV @ 20 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 mA @ 60 V |