
Quantity
Price
Total price
1
$4.0050
$4.0050
10
$2.7000
$27.0000
50
$2.1780
$108.9000
100
$2.0160
$201.6000
600
$1.7460
$1,047.6000
1200
$1.6650
$1,998.0000
3000
$1.5840
$4,752.0000
5400
$1.5390
$8,310.6000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Rubycon |
| Series | BHW |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Capacitance | 62 µF |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 560 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.232 A @ 100 kHz |