
Quantity
Price
Total price
1
$3.1140
$3.1140
10
$2.0970
$20.9700
50
$1.6920
$84.6000
100
$1.5660
$156.6000
600
$1.3590
$815.4000
1200
$1.2960
$1,555.2000
3000
$1.2330
$3,699.0000
5400
$1.1970
$6,463.8000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Rubycon |
| Series | BHW |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Capacitance | 51 µF |
| Voltage - Rated | 420 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 470 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.034 A @ 100 kHz |